Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co je to přesně duchovno?

23. 01. 2010 21:13:34
Všichni asi často slýcháme a čteme názory, že člověk se nemá zajímat jen o materiální věci, ale i o ty duchovní, že bychom se měli snažit o duchovní rozvoj, naše společnost je v duchovním úpadku, (což je samozřejmě špatně) atd. Vždy když takové úvahy slyším nebo čtu, napadá mě, co že to to duchovno vlastně přesně je? Myslím, že není na škodu se na toto téma zamyslet.

Pokud bych se měl pokusit definovat ten pojem já, vyšel bych z toho, že „lidský duch“ mi splývá s lidským rozumem, myšlením. Duchovní rozvoj i duchovno jako takové by pak byla snaha o rozvoj rozumu, myšlení, vzdělávání se, atd.

V tomto smyslu samozřejmě plně souhlasím s tím, že bychom se měli všichni snažit o duchovní rozvoj.

Jsem si však jist, že s mou definicí duchovna by řada lidí nesouhlasila. Nesouhlasili by s ní zřejmě hlavně lidé věřící, kteří tento pojem pravděpodobně nejčastěji, ne-li dokonce výhradně, aktivně používají. Pro ně je totiž lidský duch úzce spjatý, možná dokonce identický, s duší, v jejíž existenci věří. Duše je v představách (nejen) křesťanů ta „esenciální“ a nehmotná část člověka, která má nejblíž k Bohu, po lidské smrti opustí tělo zemřelého, a v případě, že jí to bude s ohledem na prožitý život dovoleno, se dostane do blízkosti Boha, kde setrvá na věčnost.

Tito lidé tedy přirozeně pojem duchovní rozvoj ztotožňují s „rozvojem“ lidské duše, čímž se z povahy věci nemyslí nic jiného, než snaha o naplnění její mise, totiž snaha o maximální přiblížení se Bohu. Duchovní rozvoj v tomto pojetí tedy není nic jiného, než aktivní praktikování náboženství.

Je také vhodné si uvědomit, že mluví-li o duchovnu křesťan, pak duchovním rozvojem zřejmě nemyslí praktikování kteréhokoliv náboženství, protože uctívání cizích Bohů rozhodně duši k tomu „skutečnému“ (totiž jejich) Bohu nikterak neposouvá, právě naopak, jedná se jednoznačně o hřích (viz. např. desatero) a duše se tím od opravdového Boha naopak vzdaluje.

Mluví-li tedy křesťan o duchovním rozvoji, mluví podle mého názoru prakticky výhradně o poznání a přijetí Křesťanského Boha, a následném aktivním praktikování křesťanského náboženství. Použití slova duchovno však ve většině lidí vzbuzuje klamný pocit, že „duchovní oblast“ je mnohem širší, než jen křesťanská víra, a že když nás např. Kardinál Vlk nebo Papež vyzývají k většímu zájmu o duchovní věci, tak že nás přímo nenabádají k tomu, abychom se stali jejich ovečkami! Podle mého názoru tímto eufemistickým pojmem záměrně klamou a zamlžují pravý význam svého sdělení.

Ono, když se řekne „člověk by měl mít zájem nejen o materiální věci, ale i o ty duchovní“, zní to mnohem vznešeněji, důvěryhodněji a pravdivěji, než když se řekne „člověk by neměl být ateistou, agnostikem, ani by neměl věřit ve falešné bohy, ale měl by být křesťanem“. A přitom právě toto je podle mého názoru nezkreslený význam podobných sdělení...

Autor: Michal Hanko | sobota 23.1.2010 21:13 | karma článku: 16.21 | přečteno: 2425x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Pavel Liprt

Korespondenční lístek slaví dnes výročí

Před 148 lety, 22. září 1869 byl v Rakousku – Uhersku vydán první korespondenční lístek (Correspondenz – Karte) na světě, přičemž posílat se začal od 1. října téhož roku.

22.9.2017 v 9:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Pavel Chalupský

Ach, ty šátky.

Tak jsem vám pane Švejk přinesla tu vaši národní političku a jestli dovolej, tak jim ještě přinesu domácí švestkový koláč, jak maj rádi. Ráno jsem ho upekla, to aby se jim pěkně četlo.

22.9.2017 v 7:44 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 150 | Diskuse

Pavel Kamas

Jsou elektromobily a autonomní auta levné a ekologické? Je to jízda na dluh.

Dluhy se mají splácet. To se učíme od dětství. Lepší je nepůjčovat si nebo jen málo. A my si jeden velký dluh děláme formou neekologických a drahých elektromobilů. A jako každý dluh ho budeme muset splatit.

22.9.2017 v 7:31 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 346 | Diskuse

Karel Januška

Volme spravedlnost

Ministr spravedlnosti dává návrh Nejvyššímu správnímu soudu odvolat soudkyni. Důvodem je skutečnost, že soudkyně postupuje přesně podle litery Ústavy.

22.9.2017 v 4:17 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 205 | Diskuse

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Verdikt jako takový asi správně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo. Z banálního občanskoprávního sporu se stala fraška a demonstrace islamofobie.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 480 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1558
Matematik, absolvent přírodovědecké fakulty MU, nyní pracuje jako analytik.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.