Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíš, apokalyptický prorok

22. 12. 2012 11:16:00
Včera nenastal další z mnoha předpovídaných konců světa, a já chci při této příležitosti připomenout nejznámějšího apokalyptického proroka všech dob, který má dodnes po celém světě přes dvě miliardy stoupenců – kteří ovšem o jeho apokalyptickém učení zhusta vůbec netuší. Tím prorokem je Ježíš Kristus.

Podle Ježíše byl svět kolbištěm kosmického zápasu mocností Dobra a Zla. Ježíš kázal, že úspěchy Zlých mocností v našem světě jsou jen dočasné. Svět, jak jej známe, měl podle něj velice brzy skončit. Měl skončit ještě za života jeho současníků. Bůh měl zasáhnout ve prospěch svého lidu v kataklyzmatické události, která konec světa jak ho známe měla provázet. Z nebe měly padat hvězdy, z nebes měla sestoupit nadpřirozená bytost jménem Syn Člověka, a ta měla nad lidmi vykonat Soud. Ti, kdo Soudem neprojdou, budou vyvrženi do plamenů apokalypsy. Pro ty, kdo přežijí, nastolí Bůh (na Zemi!) utopickou ideální společnost pod svou svrchovanou vládou – Boží království. V něm nemá být žádné utrpení, a poražena má být i smrt.

Boží království bylo v centru Ježíšova učení. O NĚM bylo jeho evangelium. Ježíš kázal co to je, kdy nastane (velmi brzo), že dostat se do něj bude krajně obtížné, a co máme udělat proto, abychom se do něj dostali.

Toto Ježíšovo učení podbarvuje celý Nový Zákon, a dává mu smysl. Je jasně vidět z Pavlových epištol i z ostatních epištol, a vysvětluje i, proč byl do Nového Zákona zařazen spis Zjevení.

Všechna tato fakta jsou odborníkům dlouhodobě známá, a odborná veřejnost Ježíše jako apokalyptického proroka většinově chápe. Zájemcům o problematiku doporučuji
Bart Ehrman: Jesus, Apokalyptic Prophet of The New Millenium

Stručný souhrn argumentů pak najdete v mém článku o apokalypticismu.
http://www.i-ateismus.cz/2012/10/apokalypticismus/

Zde uvedu jen pár argumentů, „na ochutnávku“.

Hned na samém začátku všech Synoptických evangelií Ježíš deklaruje, co je ve stručnosti obsahem jeho mise:
„Čas se naplnil – Boží království je blízko. Čiňte pokání a věřte evangeliu!“ (Mk 1:15)

Ježíš opakovaně tvrdí, že Boží království přijde k moci ještě za života jeho současníků. Např.
“Amen, říkám vám, že toto pokolení nepomine, než se to všechno stane.” (Mk 13:30)
„Amen, říkám vám, že někteří z těch, kdo tu stojí, rozhodně nezakusí smrt, dokud nespatří, jak Boží království přišlo v moci.“ (Mk 9:1)
“Když vás budou pronásledovat v jednom městě, utečte do jiného. Amen, říkám vám, že neprojdete izraelská města, než přijde Syn člověka.” (Mt 10:23)
„A VY uvidíte Syna člověka sedět po pravici Moci a přicházet s nebeskými oblaky.“ (Mk 14:62)
Atd.

Ježíšovu kázání logicky uvěřili i jeho následovníci, zde např. viz, čemu věřil Pavel:
"Říkám vám, bratři, už nezbývá moc času. Ať tedy i ženatí jsou jako neženatí, ti, kdo oplakávají, jako by neoplakávali, ti, kdo oslavují, jako by neoslavovali, ti, kdo kupují, jako by nevlastnili a ti, kdo se zabývají věcmi tohoto světa, ať to nepřehánějí. Svět, jak ho známe, totiž končí." (1 Kor 7:29-31)

Nakonec stručný popis, jak si Ježíš nadcházející konec světa představoval:
Ve dnech po onom soužení ‚slunce se zatmí a měsíc nevydá světlo, hvězdy budou padat z nebe a nebeské mocnosti se zachvějí.‘ a Tehdy spatří Syna člověka, jak přichází v oblacích s velikou mocí a slávou. Pošle anděly a shromáždí své vyvolené ze čtyř světových stran, od nejzazšího konce země po nejzazší konec nebe. (Mk 13:24-27)

Křesťané, kteří si vše uvedené nechtějí připustit, často citují verš
Ten den a hodinu však nikdo nezná – ani andělé v nebi, ani Syn, jedině Otec. (Mk 13:32)
který však neříká nic jiného, než že nikdo nezná přesný den a hodinu (!) příchodu apokalypsy. To, že má ale nastat ještě za života Ježíšových současníků, platí samozřejmě nadále a nikterak se s tím nevylučuje.

Je opravdu škoda, že o faktu, že křesťanství začínalo jako apokalyptická sekta (nebo spíš množství různých sekt) ví tak málo lidí, a tak málo se to zmiňuje v médiích.

Autor: Michal Hanko | sobota 22.12.2012 11:16 | karma článku: 11.16 | přečteno: 1377x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Pavel Liprt

Korespondenční lístek slaví dnes výročí

Před 148 lety, 22. září 1869 byl v Rakousku – Uhersku vydán první korespondenční lístek (Correspondenz – Karte) na světě, přičemž posílat se začal od 1. října téhož roku.

22.9.2017 v 9:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Pavel Chalupský

Ach, ty šátky.

Tak jsem vám pane Švejk přinesla tu vaši národní političku a jestli dovolej, tak jim ještě přinesu domácí švestkový koláč, jak maj rádi. Ráno jsem ho upekla, to aby se jim pěkně četlo.

22.9.2017 v 7:44 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 150 | Diskuse

Pavel Kamas

Jsou elektromobily a autonomní auta levné a ekologické? Je to jízda na dluh.

Dluhy se mají splácet. To se učíme od dětství. Lepší je nepůjčovat si nebo jen málo. A my si jeden velký dluh děláme formou neekologických a drahých elektromobilů. A jako každý dluh ho budeme muset splatit.

22.9.2017 v 7:31 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 346 | Diskuse

Karel Januška

Volme spravedlnost

Ministr spravedlnosti dává návrh Nejvyššímu správnímu soudu odvolat soudkyni. Důvodem je skutečnost, že soudkyně postupuje přesně podle litery Ústavy.

22.9.2017 v 4:17 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 205 | Diskuse

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Verdikt jako takový asi správně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo. Z banálního občanskoprávního sporu se stala fraška a demonstrace islamofobie.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 480 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1558
Matematik, absolvent přírodovědecké fakulty MU, nyní pracuje jako analytik.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.