Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíš, apokalyptický prorok

22. 12. 2012 11:16:00
Včera nenastal další z mnoha předpovídaných konců světa, a já chci při této příležitosti připomenout nejznámějšího apokalyptického proroka všech dob, který má dodnes po celém světě přes dvě miliardy stoupenců – kteří ovšem o jeho apokalyptickém učení zhusta vůbec netuší. Tím prorokem je Ježíš Kristus.

Podle Ježíše byl svět kolbištěm kosmického zápasu mocností Dobra a Zla. Ježíš kázal, že úspěchy Zlých mocností v našem světě jsou jen dočasné. Svět, jak jej známe, měl podle něj velice brzy skončit. Měl skončit ještě za života jeho současníků. Bůh měl zasáhnout ve prospěch svého lidu v kataklyzmatické události, která konec světa jak ho známe měla provázet. Z nebe měly padat hvězdy, z nebes měla sestoupit nadpřirozená bytost jménem Syn Člověka, a ta měla nad lidmi vykonat Soud. Ti, kdo Soudem neprojdou, budou vyvrženi do plamenů apokalypsy. Pro ty, kdo přežijí, nastolí Bůh (na Zemi!) utopickou ideální společnost pod svou svrchovanou vládou – Boží království. V něm nemá být žádné utrpení, a poražena má být i smrt.

Boží království bylo v centru Ježíšova učení. O NĚM bylo jeho evangelium. Ježíš kázal co to je, kdy nastane (velmi brzo), že dostat se do něj bude krajně obtížné, a co máme udělat proto, abychom se do něj dostali.

Toto Ježíšovo učení podbarvuje celý Nový Zákon, a dává mu smysl. Je jasně vidět z Pavlových epištol i z ostatních epištol, a vysvětluje i, proč byl do Nového Zákona zařazen spis Zjevení.

Všechna tato fakta jsou odborníkům dlouhodobě známá, a odborná veřejnost Ježíše jako apokalyptického proroka většinově chápe. Zájemcům o problematiku doporučuji
Bart Ehrman: Jesus, Apokalyptic Prophet of The New Millenium

Stručný souhrn argumentů pak najdete v mém článku o apokalypticismu.
http://www.i-ateismus.cz/2012/10/apokalypticismus/

Zde uvedu jen pár argumentů, „na ochutnávku“.

Hned na samém začátku všech Synoptických evangelií Ježíš deklaruje, co je ve stručnosti obsahem jeho mise:
„Čas se naplnil – Boží království je blízko. Čiňte pokání a věřte evangeliu!“ (Mk 1:15)

Ježíš opakovaně tvrdí, že Boží království přijde k moci ještě za života jeho současníků. Např.
“Amen, říkám vám, že toto pokolení nepomine, než se to všechno stane.” (Mk 13:30)
„Amen, říkám vám, že někteří z těch, kdo tu stojí, rozhodně nezakusí smrt, dokud nespatří, jak Boží království přišlo v moci.“ (Mk 9:1)
“Když vás budou pronásledovat v jednom městě, utečte do jiného. Amen, říkám vám, že neprojdete izraelská města, než přijde Syn člověka.” (Mt 10:23)
„A VY uvidíte Syna člověka sedět po pravici Moci a přicházet s nebeskými oblaky.“ (Mk 14:62)
Atd.

Ježíšovu kázání logicky uvěřili i jeho následovníci, zde např. viz, čemu věřil Pavel:
"Říkám vám, bratři, už nezbývá moc času. Ať tedy i ženatí jsou jako neženatí, ti, kdo oplakávají, jako by neoplakávali, ti, kdo oslavují, jako by neoslavovali, ti, kdo kupují, jako by nevlastnili a ti, kdo se zabývají věcmi tohoto světa, ať to nepřehánějí. Svět, jak ho známe, totiž končí." (1 Kor 7:29-31)

Nakonec stručný popis, jak si Ježíš nadcházející konec světa představoval:
Ve dnech po onom soužení ‚slunce se zatmí a měsíc nevydá světlo, hvězdy budou padat z nebe a nebeské mocnosti se zachvějí.‘ a Tehdy spatří Syna člověka, jak přichází v oblacích s velikou mocí a slávou. Pošle anděly a shromáždí své vyvolené ze čtyř světových stran, od nejzazšího konce země po nejzazší konec nebe. (Mk 13:24-27)

Křesťané, kteří si vše uvedené nechtějí připustit, často citují verš
Ten den a hodinu však nikdo nezná – ani andělé v nebi, ani Syn, jedině Otec. (Mk 13:32)
který však neříká nic jiného, než že nikdo nezná přesný den a hodinu (!) příchodu apokalypsy. To, že má ale nastat ještě za života Ježíšových současníků, platí samozřejmě nadále a nikterak se s tím nevylučuje.

Je opravdu škoda, že o faktu, že křesťanství začínalo jako apokalyptická sekta (nebo spíš množství různých sekt) ví tak málo lidí, a tak málo se to zmiňuje v médiích.

Autor: Michal Hanko | sobota 22.12.2012 11:16 | karma článku: 11.16 | přečteno: 1375x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Petr Horký

Černoch v beranici a jiné výstřelky - na srdce sou Poděbrady, na prachy je Německo

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

20.7.2017 v 18:17 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 613 | Diskuse

Pavel Liprt

Dvořákova Symfonie č.9 e moll a karlovarský Poštovní dvůr dnes i před 123 lety

Symfonie č.9 e moll, op. 95, známá pod názvy „Novosvětská“ či „Z Nového světa“ žije dodnes na celém světě. Na rozdíl od Poštovního dvora v Karlových Varech, který skomírá.

20.7.2017 v 17:45 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 82 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Vnitřní kritik - cesta do záhuby a zpět

Ale já jí to musím vysvětlit. Musí to pochopit. Podíval se na mě Luboš poněkud bezradně. Vnímal jsem jeho beznaděj a přitom obrovskou angažovanost a snahu, která mu sršela z očí.

20.7.2017 v 16:02 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 143 |

Jiří Kovář

Jak mě reklama postrčila ke koupi auta

Jsou to téměř dva roky, co jsem byl přinucen překročit svůj stín a s ním i práh bazaru a koupit si tam Forda.

20.7.2017 v 15:48 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 461 |
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1552
Matematik, absolvent přírodovědecké fakulty MU, nyní pracuje jako analytik.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.