Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hájkovy opice

15. 05. 2009 14:09:24
Minulý týden jsem si přečetl přepis přednášky pana Petra Hájka, zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (přednáška k nalezení např. zde), přednesené na semináři Klausova Centra pro ekonomiku a politiku na téma "Darwin a darwinismus - věda, nebo ideologie?". Názory, které tam pan Hájek prezentoval, mě šokovaly.
Moderní věda stojí na několika základních teoriích. Pilíře fyziky jsou Einsteinova Obecná teorie relativity (OTR) a Kvantová fyzika Maxe Plancka. Fundamentální biologická teorie je právě Darwinova Evoluční teorie (ET), která byla pod vlivem nových poznatků cca v polovině 20. století upravena na tzv. neodarwinismus.

Všechny tyto fundamentální vědecké teorie jsou velice elegantním a kompaktním vysvětlením neuvěřitelně širokého spektra jevů a pozorování v přírodě. V průběhu více než 100 let byly konfrontovány s obrovskou spoustou nových faktů, pozorování, testů, a výsledek žádného z nich s nimi nebyl v rozporu.

To samozřejmě automaticky neznamená, že by byly dokázané. V případě OTR a Kvantové teorie je dokonce zcela jisté, že jedna z nich je kdesi hluboko v jádru chybná, a vědci usilovně pracují na tzv. Teorii velkého sjednocení, která bude v praxi znamenat, že předpovědi té nové teorie se budou např. od OTR lišit někde na 10-tém místě za desetinnou čárkou.

Je možné, ba jisté, že i ET bude časem potřeba modifikovat, ovšem rovněž tak je téměř jisté, že ta modifikace bude opět jen "kosmetická".

Mohlo by se zdát, že pokud by někdo chtěl např. Evoluční teorii zpochybnit, úplně ji smést ze stolu, musel by mít v ruce extrémně silné argumenty. Musel by zdůvodnit, proč skutečnost tak skvěle souhlasí s chybnou teorií, kde se stala chyba, že tisíce experimentů v minulosti i v současnosti potvrzují tvrzení (chybné) ET a měl by podat alternativní vysvětlení, prokazující obdobnou, nebo spíš ještě lepší shodu se skutečností.

Pan Hájek se ovšem něčím podobným rozhodně nevysiloval. Vyzbrojen důkladnou znalostí kreacionistických webů (např. http://www.memento.junweb.cz/ ) a kreacionistické literatury, zasadil Evoluční teorii fatální úder :)

Nejprve zabrnkal na ohranou kreacionistickou strunu, že z ET prý vycházel Hitler a Stalin.
Poté nás ubezpečil, že existuje "rozsáhlá literatura popíračů ET, kteří ji krok za krokem vyvracejí", a z těch "tisíců argumentů proti evoluční teorii" vybral a přednesl tři.
Naneštěstí ten první z nich je prokazatelně chybný, byl alespoň stokrát vyvrácen, ten druhý (údajné zfalšování jistých obrázků lidských embrií) není vůbec argumentem proti ET, a ten třetí je úplný nesmysl, který pan Hájek může tvrdit jen proto, že ET ani trochu nerozumí. Pan Hájek měl své tři argumenty z těch tisíců vybrat pečlivěji.

Celá Hájkova přednáška je zalitá do (pro křesťany) líbivé omáčky o principiální omezenosti lidského poznání, o neexistenci morálky bez Boha a o tom, jaká je strašná škoda, že dnes už neplatí, co platilo před dvěma sty lety, kdy by si prý tvrzení o tom, že "pocházíme z opice" nikdo nedovolil vyřknout. (Já se ptám, zda je to dobře, nebo špatně)

Neinformovaný člověk by si mohl myslet, že kreacionistické vysvětlení vzniku světa je v kurzu spíš v USA, a u nás tyto postoje zastává nanejvýš pár exotů. Pan Petr Hájek je živoucím důkazem, že tyto názory jsou rozšířenější, než se zdá a hlavně, že je zastávají i mnozí, které s čistým svědomím exoty nazvat nelze.

Dále si možná někdo říká, ať si pan Hájek myslí co chce, vždyť o co jde. Já se ale obávám, že ten kdo zpochybňuje Evoluční teorii, činí tak z jediného důvodu, a tím je její rozpor s doslovným výkladem Bible. Doslovný výklad Bible má nicméně různé pozoruhodné implikace. Věří-li někdo doslovně Bibli, pak věří i stáří Země cca 6.000 let, původu všech lidí z Adama a Evy, globální potopě světa, která zatopila i ty nejvyšší hory, věří doslovně příběhu o Noem, ... a TYTO postoje by byly u člověka tak blízkého prezidentovi poměrně pikantní a - nebojím se to říct - znepokujující. Že má pan Hájek tyto názory je ovšem jen moje spekulace, byť docela logická. Škoda, že svou úvahu víc nerozvedl a k otázce potopy, stáří Země a dalším se nevyjádřil... Mimochodem, velice by mě zajímal názor pana prezidenta Klause na celou věc.

Ale zpět k Evoluční teorii: pro všechny, kterým pan Hájek mluvil ve své přednášce z duše, a mají zájem slyšet argumenty obou stran, bych v některém z příštích příspěvků rád ukázal, že
1) evoluční teorie je dokázána opravdu velice silně, zcela srovnatelně s OTR, popř. kvantovou teorií
2) žádné tisíce argumentů proti Evoluční teorii neexistují, co víc, neexistuje ANI JEDEN relevantní argument proti ní - přinejmenším tedy o žádném nevím
3) údajná alternativa k ET, krecionismus, je zcela neudržitelný.

Odkazy
http://www.memento.junweb.cz
http://www.kreacionismus.cz
http://answersingenesis.com

Autor: Michal Hanko | pátek 15.5.2009 14:09 | karma článku: 15.33 | přečteno: 976x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Každý měsíc to krvácí a stejně to nezdechne

Půjčila jsem si větu z jednoho trošku hrubostí k ženám oplývajícího vtipu. Můj muž si teď dva dny krvácel z pupíku a spotřebovala jsem na něj veškerý obvazový materiál a též asi osm menstruačních vložek.

20.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 17.05 | Přečteno: 780 | Diskuse

Karel Trčálek

Hledání ztraceného šílenství

Může mi někdo vysvětlit (rozumně samozřejmě), proč dobrá polovina lidí pod mými blogy mluví stylem, jako by byli z nějaké ujeté maloruské sekty?

20.7.2017 v 17:27 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Multikulturalismus a realita

Všechno podstatné je vlastně obsaženo v názvu článku Jiřího Turnera „Multikulturalismus nefunguje, multikulturalismus existuje“, který byl podnětem k tomuto mému textu. Je to tak, různé „kultury“ se mísily už v prehistorii...

20.7.2017 v 15:06 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 2196 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zkorumpovaná městská rada? Švába na ni!

Není až tak výjimečné, když jsou politici zkorumpovaní, když sami nedodržují zákony, případně si je přetvářejí k obrazu svému. Možná o to výjimečnější je, podaří-li se je odhalit a potrestat tak, že na to nikdy nezapomenou.

20.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 292 | Diskuse

Libuse Palkova

Kdyby muži mohli otěhotnět

"Kdyby muži mohli přijít do jiného stavu, už dávno by prosadili za znásilnění trest smrti". Tahle moudrost doktora Plzáka není ani zdaleka tak známá, jako profláknuté „zatloukat, zatloukat, zatloukat", ale je vtipná.

20.7.2017 v 13:09 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 609 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1552
Matematik, absolvent přírodovědecké fakulty MU, nyní pracuje jako analytik.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.