Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hájkovy opice

15. 05. 2009 14:09:24
Minulý týden jsem si přečetl přepis přednášky pana Petra Hájka, zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (přednáška k nalezení např. zde), přednesené na semináři Klausova Centra pro ekonomiku a politiku na téma "Darwin a darwinismus - věda, nebo ideologie?". Názory, které tam pan Hájek prezentoval, mě šokovaly.
Moderní věda stojí na několika základních teoriích. Pilíře fyziky jsou Einsteinova Obecná teorie relativity (OTR) a Kvantová fyzika Maxe Plancka. Fundamentální biologická teorie je právě Darwinova Evoluční teorie (ET), která byla pod vlivem nových poznatků cca v polovině 20. století upravena na tzv. neodarwinismus.

Všechny tyto fundamentální vědecké teorie jsou velice elegantním a kompaktním vysvětlením neuvěřitelně širokého spektra jevů a pozorování v přírodě. V průběhu více než 100 let byly konfrontovány s obrovskou spoustou nových faktů, pozorování, testů, a výsledek žádného z nich s nimi nebyl v rozporu.

To samozřejmě automaticky neznamená, že by byly dokázané. V případě OTR a Kvantové teorie je dokonce zcela jisté, že jedna z nich je kdesi hluboko v jádru chybná, a vědci usilovně pracují na tzv. Teorii velkého sjednocení, která bude v praxi znamenat, že předpovědi té nové teorie se budou např. od OTR lišit někde na 10-tém místě za desetinnou čárkou.

Je možné, ba jisté, že i ET bude časem potřeba modifikovat, ovšem rovněž tak je téměř jisté, že ta modifikace bude opět jen "kosmetická".

Mohlo by se zdát, že pokud by někdo chtěl např. Evoluční teorii zpochybnit, úplně ji smést ze stolu, musel by mít v ruce extrémně silné argumenty. Musel by zdůvodnit, proč skutečnost tak skvěle souhlasí s chybnou teorií, kde se stala chyba, že tisíce experimentů v minulosti i v současnosti potvrzují tvrzení (chybné) ET a měl by podat alternativní vysvětlení, prokazující obdobnou, nebo spíš ještě lepší shodu se skutečností.

Pan Hájek se ovšem něčím podobným rozhodně nevysiloval. Vyzbrojen důkladnou znalostí kreacionistických webů (např. http://www.memento.junweb.cz/ ) a kreacionistické literatury, zasadil Evoluční teorii fatální úder :)

Nejprve zabrnkal na ohranou kreacionistickou strunu, že z ET prý vycházel Hitler a Stalin.
Poté nás ubezpečil, že existuje "rozsáhlá literatura popíračů ET, kteří ji krok za krokem vyvracejí", a z těch "tisíců argumentů proti evoluční teorii" vybral a přednesl tři.
Naneštěstí ten první z nich je prokazatelně chybný, byl alespoň stokrát vyvrácen, ten druhý (údajné zfalšování jistých obrázků lidských embrií) není vůbec argumentem proti ET, a ten třetí je úplný nesmysl, který pan Hájek může tvrdit jen proto, že ET ani trochu nerozumí. Pan Hájek měl své tři argumenty z těch tisíců vybrat pečlivěji.

Celá Hájkova přednáška je zalitá do (pro křesťany) líbivé omáčky o principiální omezenosti lidského poznání, o neexistenci morálky bez Boha a o tom, jaká je strašná škoda, že dnes už neplatí, co platilo před dvěma sty lety, kdy by si prý tvrzení o tom, že "pocházíme z opice" nikdo nedovolil vyřknout. (Já se ptám, zda je to dobře, nebo špatně)

Neinformovaný člověk by si mohl myslet, že kreacionistické vysvětlení vzniku světa je v kurzu spíš v USA, a u nás tyto postoje zastává nanejvýš pár exotů. Pan Petr Hájek je živoucím důkazem, že tyto názory jsou rozšířenější, než se zdá a hlavně, že je zastávají i mnozí, které s čistým svědomím exoty nazvat nelze.

Dále si možná někdo říká, ať si pan Hájek myslí co chce, vždyť o co jde. Já se ale obávám, že ten kdo zpochybňuje Evoluční teorii, činí tak z jediného důvodu, a tím je její rozpor s doslovným výkladem Bible. Doslovný výklad Bible má nicméně různé pozoruhodné implikace. Věří-li někdo doslovně Bibli, pak věří i stáří Země cca 6.000 let, původu všech lidí z Adama a Evy, globální potopě světa, která zatopila i ty nejvyšší hory, věří doslovně příběhu o Noem, ... a TYTO postoje by byly u člověka tak blízkého prezidentovi poměrně pikantní a - nebojím se to říct - znepokujující. Že má pan Hájek tyto názory je ovšem jen moje spekulace, byť docela logická. Škoda, že svou úvahu víc nerozvedl a k otázce potopy, stáří Země a dalším se nevyjádřil... Mimochodem, velice by mě zajímal názor pana prezidenta Klause na celou věc.

Ale zpět k Evoluční teorii: pro všechny, kterým pan Hájek mluvil ve své přednášce z duše, a mají zájem slyšet argumenty obou stran, bych v některém z příštích příspěvků rád ukázal, že
1) evoluční teorie je dokázána opravdu velice silně, zcela srovnatelně s OTR, popř. kvantovou teorií
2) žádné tisíce argumentů proti Evoluční teorii neexistují, co víc, neexistuje ANI JEDEN relevantní argument proti ní - přinejmenším tedy o žádném nevím
3) údajná alternativa k ET, krecionismus, je zcela neudržitelný.

Odkazy
http://www.memento.junweb.cz
http://www.kreacionismus.cz
http://answersingenesis.com

Autor: Michal Hanko | pátek 15.5.2009 14:09 | karma článku: 15.33 | přečteno: 976x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Michal Ptáček

Iniciace nového počítače

Po sedmi letech (bez jediné reinstalace systému Windows 7) se stal počítač nemožným a poté, co jsem se tomu ještě nějaký čas vyhýbal, došlo na výběr a nákup nového.

22.9.2017 v 9:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Helena Vlachová

Soudruzi mají poněkud vetchou paměť

Naši soudruzi ve snaze kritizovat současnou životní úroveň v naší zemi, nás porovnávají s vyspělými zeměmi, ale nějak zapomínají, že sami mají máslo na hlavě. A to pořádné.

22.9.2017 v 6:11 | Karma článku: 24.97 | Přečteno: 511 | Diskuse

Libuse Palkova

Bude EET zavedeno i v kostelích?

Že se církev dnes musí chovat jako podnikatel je pochopitelné, nějak se živit musí. Na druhé straně všichni podnikatelé by měli mít stejné podmínky.

22.9.2017 v 1:26 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 488 | Diskuse

Eva Sádecká

Radost jako dar?

Co udělat každý den pro svou radost, když pro každého znamená něco jiného? To víme, nejspíše sami, jaká je ta naše. Skrytá, tichá, bouřlivá, neutuchající, osvobozující, pulsující? Nadšená, milující, zářící? A jak vlastně vzniká?

21.9.2017 v 21:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Libuse Palkova

Počítání italských oveček

Počítat do padesáti je teoreticky naprostá brnkačka, ale pokud máte přepočítat padesát hemžících se Italů. kteří chvíli nepostojí a neustále se rafinovaně přemisťují a přelévají jak zrnka písku, končí všechna sranda.

21.9.2017 v 19:30 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1558
Matematik, absolvent přírodovědecké fakulty MU, nyní pracuje jako analytik.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.